Dzień Działkowca w „Dolince” – 17.09.2016

Dzień Działkowca w „Dolince” – 17.09.2016

Kolejny sezon działkowy dobiega końca, więc spieszymy z podsumowaniem tegorocznego Święta Plonów w Naszym ogrodzie. Obchody Dnia Działkowca odbyły się 17 września b.r. i tradycyjnie miały miejsce w naszym Dworku Pan Tadeusz. Pierwsi zaproszeni goście przybyli na czas i od godziny 15-tej mogliśmy zacząć świętowanie.

Jak zwykle na naszą uroczystość przyszły tłumy działkowców, w tym nowi pasjonaci ogrodnictwa, którzy wstąpili do rodziny „Dolinkowiczów” w obecnym sezonie. W tym miejscu chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania za liczne przybycie, na ręce naszych niezawodnych Seniorów, którzy zawsze aktywnie włączają się w coroczną zabawę. Wszystkich obecnych w Domu Działkowca powitał Prezes Karol Jakubowski, dziękując za przybycie, rozpoczął naszą uroczystość. Mieliśmy też przyjemność gościć przedstawiciela Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie w osobie Pani Magdy Domin, która skierowała do nas kilka ciepłych słów w imieniu własnym i odczytała pozdrowienia od Prezesa Okręgowego Zarządu Pana Tadeusza Jarzębaka. Następnie Prezes odczytał listę nowoprzyjętych w poczet działkowców, a vice-Prezes Jerzy Janicki wręczył nowym członkom naszej społeczności akty nadania działek i odczytał im dekalog działkowca nakazując jednocześnie ścisłe jego przestrzeganie.

W następnej kolejności Prezes podsumował tegoroczny konkurs na Najładniejszą Działkę obecnego sezonu, a każdy wyróżniony otrzymał pamiątkowy dyplom i kalendarz na rok 2017. Znamy dobrze naszą działkową rodzinę stąd wybór działek do wyróżnienia naprawdę nie należał do łatwych. Wszystkim wyróżnionym jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego zapału do pracy, która daje tak wspaniałe efekty. Po oficjalnym rozpoczęciu poproszono wszystkich przed Dworek w celu wykonania pamiątkowego zdjęcia. Na ten radosny dzień dla naszych pracowitych działkowców przygotowaliśmy kilka konkursów, m. in. pokaz najdorodniejszych warzyw i owoców z naszych działek, prezentację bukietów i wiązanek z działkowych kwiatów, degustację własnych wypieków, potraw i napojów otrzymanych z działkowych plonów oraz podsumowanie roku dyniowego, którego pomysłodawcą była nasza kronikarka Alicja Maleszka (działka nr 159). I tu po raz kolejny nie zawiedliśmy się na działkowcach. Dyń na naszych ogródkach wyrosło wiele a losy ich wzrostu mogliśmy śledzić na bieżąco na tablicy ogłoszeń. Właścicielami najdorodniejszego okazu są Bożena i Tadeusz Wyczarscy (działka nr 66), jednak za prezentację największej ilości różnych gatunków dyń pochwała należy się naszemu gospodarzowi Izydorowi Chojnackiemu (działka nr 15).

Nowością było złożenie propozycji składania graficznych projektów, będących znakiem rozpoznawczym, popularnie zwanym logo, naszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Dolinka”. Ze względu na zbyt małą ilość złożonych projektów, konkurs został odłożony. Niemniej jednak serdecznie dziękujemy za złożone propozycje Państwu Ani i Zdzisławowi Szczuckim (działka nr 171), Panu Stanisławowi Wildanger (działka nr 167) oraz Patrycji, córce Państwa Bieniek (działka nr 123). Jak co roku i tym razem mogliśmy liczyć na naszą ogrodniczą brać, która przygotowała fantazyjne bukiety ze świeżych i suszonych kwiatów, które stanowiły piękną ozdobę naszego Dworku wewnątrz jak i uczestniczyły we florystycznym konkursie. Nasz podziw wzbudziła duża ilość różnorodnych kompozycji kwiatowych zaprezentowanych przez Stanisława Wildanger (działka nr 167) oraz ciekawie wyeksponowane połączenia kwiatów i plonów autorstwa Lilianny Obtułowicz (działka nr 164), która przygotowała również największy bukiet na konkurs florystyczny oraz Wioli Janickiej (działka nr 42). Zebraliśmy również super okazy warzyw, które wykorzystano na gotowaną wspólnie zupę, jak również w konkursie na najdorodniejsze „Dolinkowe” plony. A przez całą uroczystość czuwała nad naszymi skarbami urocza Halinka należąca do Pana Mieczysława Wójcika (działka nr 53). Na naszych stołach nie zabrakło pysznych domowych wypieków, do przygotowania których użyto działkowych śliwek, jabłek czy marchewek. Niestety także nie wybrano zwycięzcy w kategorii: Najlepszy Cukiernik „Dolinki”. Wszystkie upieczone ciasta były przepyszne a ich twórcy zasługują na największe uznanie. Gotowe przetwory wykonane z ogrodowych plonów, wśród nich ketchup z cukinii zaprezentował Grzegorz Helon (działka nr 24) i jako jedyny w tej kategorii został jej zasłużonym zwycięzcą.

Jak powszechnie wiadomo przy pustym brzuchu ciężko skupić się na czymkolwiek więc dla zgromadzonych przygotowano kiełbaskę i kaszankę z grilla, słodki poczęstunek, czyli nasze własne wypieki oraz barszcz ukraiński z kotła, którego ugotowania podjęła się mistrzyni „Dolinkowej” kuchni Ania Szczucka (działka nr 171). Nie sposób nie wspomnieć tu o przygotowanym, po raz kolejny, pysznym smalczyku, który specjalnie na ten dzień zrobiła dla nas wszystkich Pani Danusia Sołtyszewska (działka nr 17). Niestety po raz kolejny nie udało nam się wyciągnąć od niej tajnej receptury na tą kaloryczną pyszność. A jak wszyscy dobrze wiemy objadanie się przy stole ma swoje wagowe konsekwencje, więc tradycji stało się zadość i przenieśliśmy naszą biesiadę na parkiet, gdzie tanecznym krokiem, przy dźwiękach popularnych przyśpiewek tańcowaliśmy do późnego wieczora.

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w naszej zabawie, w szczególności osobom, które aktywnie włączyły się w przygotowanie całej uroczystości, pomagały w trakcie jej trwania, jak również dali radę przyjść następnego dnia i pomóc Zarządowi posprzątać Dom Działkowca, tak aby mógł służyć nam dalej. Osobne podziękowania kierujemy na ręce wszystkich uczestników zorganizowanych przez nas konkursów, którzy jak nigdy dotąd tak licznie i efektownie prezentowali swoje ogrodowe rarytasy.

Autor: K. Jakubowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *